تبلیغات
آسون بخون - انواع خورشیدگرفتگی و ویژگی های آن

آسون بخون - انواع خورشیدگرفتگی و ویژگی های آن

انواع خورشیدگرفتگی و ویژگی های آن
انواع,خورشیدگرفتگی,و,ویژگی,های,
                آسون بخون

جستجو

نظرسنجی سایت

چه مطالبی بیشتر از بقیه روی سایت قرار گیرد؟

فهرست موضوعات مطالب

با سلام،امروز در این پست مقاله ای در مورد خورشیدگرفتگی ها بر روی سایت قرار داده ام.البته این مقاله کاملا به فصل اول علوم پایه هشتم مربوط است پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

خورشید گرفتگی کامل زمانی رخ می دهد که ماه، خورشید و زمین همگی کاملاً در یک خط قرار می گیرند. به این ترتیب که ماه، بین خورشید و زمین است و به طور کامل جلوی خورشید را سد می کند. در نتیجه سایه ای بر روی زمین ایجاد می کند که مجموعه ای از بینندگان در بخشی از سطح زمین آن را می بینند. اگر شما در قسمت تاریک این سایه باشید یک کسوف کامل را می بینید. برخی از افرادی که در قسمت روشن هستند خورشید گرفتگی جزئی را مشاهده می کنند.

در یک خورشید گرفتگی کامل لازم است عوامل بسیار زیادی هماهنگ باشند. لازم است ماه اندازه و فاصله مناسبی از زمین داشته باشد. همچنین خورشید گرفتگی در ماه نو اتفاق می افتد. (ماه نو فاز اول ماه است. در این فاز ماه در آسمان دیده نمی شود. پس از آن هلال ماه ظاهر می شود). درواقع چنان که گفتیم ماه باید بین خورشید و زمین باشد تا یک خورشید گرفتگی رخ دهد و این اتفاق تنها در ماه نو رخ می دهد.

البته خورشید گرفتگی در هر ماه نویی اتفاق نمی افتد. دلیلش این است که مدار ماه نسبت به مدار زمین به دور خورشید 5 درجه شیب دارد. ستاره شناسان دو تقاطع این مسیرها را گره می نامند. کسوف و خسوف زمانی رخ می دهند که خورشید در گره قرار می گیرد. اگر خورشید در گره باشد و ماه هم ماه نو باشد خورشید گرفتگی رخ می دهد. اگر خورشید در گره باشد و ماه در فاز کامل باشد خسوف یا ماه گرفتگی رخ می دهد. در طول بیشتر ماه ها خورشید یا در بالا یا پایین یکی از گره ها قرار می گیرد و هیچ گرفتگی ای رخ نمی دهد.

ستاره شناسان هر خورشید گرفتگی را با واژه های اندازه و سد شدن طبقه بندی می کنند. بزرگی یک خورشید گرفتگی، درصدی از قطر خورشید است که ماه در طول حداکثر خورشید گرفتگی می پوشاند. مسدود شدن درصد منطقه سطح خورشید است که در حداکثر گرفتگی پوشانده می شود. مثال: در صورتی که ماه نیمی از قطر خورشید را بپوشاند (که به این معنی است که بزرگی خورشید گرفتگی برابر 50 درصد است)، میزان سد شدن (منطقه دیسک خورشید که ماه بر آن لکه تاریک ایجاد می کند)39.1 درصد خواهد بود. این موضوع شاید کمی گیج کننده به نظر برسد.

سایه در خورشید گرفتگی چه بخش هایی دارد؟

سایه ای که در خلال یک خورشید گرفتگی به وسیله ماه بر روی زمین ایجاد می شود به سه بخش تقسیم می شود: ناحیه درونی سایه (umbra)، نیم سایه یا بخش خارجی (penumbra) و پیش سایه (antumbra). ناحیه درونی سایه تاریک ترین قسمت سایه است و جایی است که ماه به طور کامل خورشید را می پوشاند. پیش سایه منطقه ای است که ناحیه درونی سایه را احاطه کرده و جایی است که ماه جلوی خورشید قرار دارد، اما آن را به طور کامل نمی پوشاند بنابراین سایه به تاریکی ناحیه درونی سایه نیست. نیم سایه منطقه بیرونی سایه است، جایی که ماه فقط بخشی از خورشید را می پوشاند.

انواع خورشید گرفتگی ها

سه نوع مختلف از خورشید گرفتگی وجود دارد که عبارتند از خورشید گرفتگی کامل، خورشید گرفتگی جزئی و خورشید گرفتگی چنبری.

خورشید گرفتگی کامل زمانی رخ می دهد که ماه به طور کامل جلوی خورشید را سد می کند. برای مشاهده این کسوف شما باید در وسط سایه ای باشید که توسط ماه ایجاد می شود (ناحیه درونی سایه). کسوف کامل باعث می شود که آسمان خیلی تاریک شود، مثل اینکه شب است.

کسوف چنبری زمانی رخ می دهد که ماه در جلوی خورشید است اما به طور کامل آن را مسدود نمی کند، بنابراین یک حلقه نور در اطراف مرزهای آن ظاهر می شود. این خورشید گرفتگی معمولاً به این دلیل است که ماه در مدارش به دور زمین از زمین دور است و این باعث می شود ماه کوچکتر به نظر برسد.

کسوف جزئی زمانی است که ماه تمام خورشید را مسدود نکرده است. دلیلش این است که ماه و زمین و خورشید به طور کامل در یک راستا یا خط قرار نگرفته اند. وقتی خورشید گرفتگی جزئی است شما ممکن است از یک لکه بر روی خورشید تا تقریبا یک کسوف کامل را مشاهده کنید. درواقع این که چه چیزی را مشاهده می کنید بیشتر به موقعیت تان بر روی زمین بستگی دارد و این که شما در داخل کدام بخش سایه که توسط ماه ایجاد شده قرار دارید.

واقعیت های خواندنی درباره خورشید گرفتگی

- اغلب خورشید گرفتگی ها جزئی هستند.

- به طور متوسط، حداقل 2 و حداکثر 5 خورشید گرفتگی در هر سال به وجود می آید.

- خورشید گرفتگی کامل به طور متوسط هر یک و نیم سال اتفاق می افتد.

- طولانی ترین خورشید گرفتگی کامل حدود هفت و نیم دقیقه طول می کشد.

- خورشید گرفتگی کامل را نمی توان از قطب های شمال و جنوب دید.

- خورشید گرفتگی های تقریباً یکسان هر 18 سال و 11 ماه یک بار اتفاق می افتند. به چرخه های در حال تکرار خورشید گرفتگی ساروس گفته می شود که چنان که گفته شد هر 18 سال و 11 روز رخ می دهد.

- این عاقلانه نیست که به طور مستقیم به یک خورشید گرفتگی کامل نگاه کنیم. به طور مستقیم نگاه کردن در هنگام خورشید گرفتگی کامل می تواند باعث کوری کامل شود.

- در طول یک خورشید گرفتگی کامل، برخی از حیوانات تمایل به گیجی یا خواب آلودگی پیدا می کنند.

- یک خورشید گرفتگی کامل باعث کاهش دما تا 20 درجه می شود.

- در زمان های قدیم، مردم تصور می کردند که کسوف علامت این است که خدایان عصبانی هستند و یا اتفاقات بدی در حال وقوع است.

- در طول روزی که خورشید گرفتگی کامل رخ می دهد هوا گرگ و میش به نظر می رسد.

- کرونا، جو بیرونی خورشید، تنها در طول یک خورشید گرفتگی کامل دیده می شود.

- پس از یک خورشید گرفتگی کامل، حدود یک ساعت طول می کشد تا نور روز بازسازی شود.

- از آنجایی که ماه به آرامی از در حال دور شدن از زمین است می شود، تعداد خورشید گرفتگی های کامل بسیار کم می شود.

- یک کسوف چنبری زمانی رخ می دهد که ماه خیلی دور از زمین باشد این امر باعث می شود به صورت یک دایره سیاه که به وسیله نور خورشید احاطه شده به نظر برسد.

- دانشمندان همچنان به مشاهده خورشید گرفتگی ها علاقه مندند چون چیزهایی برای یادگیری وجود دارد. از جمله رصد کرونا که فضای خارجی خورشید است و تنها هنگام خورشید گرفتگی قابل مشاهده است.

خطر نگاه کردن به خورشید گرفتگی

هرگز در طول خورشید گرفتگی بدون محافظ چشم به طور مستقیم به خورشید نگاه نکنید و البته عینک آفتابی محافظ چشم به حساب نمی آید. بینندگان واقعی خورشید از عینک های آفتابی ای استفاده می کنند که هزاران بار تیره تر از عینک آفتابی عادی هستند.

تنها زمانی می توان با چشم غیر مسلح به خورشید گرفتگی نگاه کرد که جلوی خورشید به طور کامل توسط ماه سد شده باشد. اگر هر بخشی از خورشید پوشیده نشده باشد و تنها بخشی از خورشید گرفته شده باشد به محافظ چشم نیاز است - حتی اگر یک هلال کوچک از خورشید در آسمان باقی بماند.

این هلال می تواند یک سوختگی هلالی شکل در پشت چشم به جا بگذارد. همان طور که خورشید گرفتگی کامل یک سوختگی گرد به جای می گذارد. نباید فکر کرد که نگاه سریع امن است. در واقع، این نگاه های کوچک سریع به هم اضافه می شوند و انباشته می شوند تا نقطه ای که پشت چشم تان آسیب می بیند. مراقب باشید که عینک های قلابی خورشید گرفتگی خریداری نکنید.

نویسنده : نظرات () شنبه چهارم شهریورماه سال 1396 - ساعت 22 و 25 دقیقه و 00 ثانیه

نظرات

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار بازدید سایت

بازدیدهای امروز : نفر
--------------------
بازدیدهای روز قبل: نفر
--------------------
بازدید این ماه : نفر
--------------------
بازدید ماه قبل : نفر
--------------------
تاریخ آخرین بروز رسانی :
--------------------
كل بازدیدها : نفر

محصولات

پشتیبانی