تبلیغات
آسون بخون - سیاره ی ما،زمین

آسون بخون - سیاره ی ما،زمین

سیاره ی ما،زمین
سیاره,ما،زمین,
                آسون بخون

جستجو

نظرسنجی سایت

چه مطالبی بیشتر از بقیه روی سایت قرار گیرد؟





فهرست موضوعات مطالب

امروز مقاله ای کاملا مفید بر روی سایت قرار داده ام از آن جایی که این مقاله به فصل 9 علوم نهم و فصل اول مطالعات اجتماعی و به علوم هفتم نیز مربوط است به هیچ وجه خواندن این مقاله خالی از لطف نیست.

از نظر فاصله از خورشید، زمین سومین سیاره در منظومه شمسی است. زمین در مداری حول خورشید می گردد. زمین تنها سیاره منظومه شمسی است كه در آن حیات وجود دارد.

سطح زمین با آب، سنگ و خاك پوشیده شده و هوا اطراف آن را فرا گرفته. حیوانات و گیاهان تقریباً در همه سطح زمین زندگی می كنند. آنها به این دلیل می توانند بر روی زمین زندگی كنند كه زمین فاصله مناسبی از خورشید دارد. موجودات زنده به گرما و نور خورشید نیاز دارند. اگر زمین به خورشید نزدیك تر بود آنقدر گرم می شد كه موجودات زنده نمی توانستند در آن زندگی كنند. اگر هم دورتر از خورشید بود آنقدر سرد می شد كه موجودات زنده باز هم نمی توانستند در آن زندگی كنند. همچنین زمین مقدار زیادی آب دارد. بیشتر موجودات زنده به آب نیاز دارند.

ماه

زمین یك ماه دارد. قطر ماه حدود یك چهارم قطر زمین است. ماه احتمالاً زمانی بخشی از زمین بوده كه بر اثر برخورد یك جسم غول پیكر با زمین در میلیاردها سال پیش شكسته و از آن جدا شده است.

جرم، تراكم و سرعت فرار از جاذبه

جرم زمین حدود 5.98x1024 كیلوگرم است. متوسط تراكم زمین 5520 كیلوگرم بر متر مكعب است (تراكم آب 1027 كیلوگرم بر مترمكعب است). زمین متراكم ترین سیاره در منظومه شمسی ما است.

برای فرار از كشش جاذبه ای زمین، سرعت یك شیء باید به 24840 مایل در ساعت یا 39976 کیلومتر در ساعت برسد.

جو

جو زمین عبارت از لایه باریكی از گازهایی است كه زمین را احاطه كرده اند. جو از 78 درصد نیتروژن، 21 درصد اكسیژن، 0.9 درصد آرگون، 0.03 درصد دی اكسید كربن و مقادیر كمی از گازهای دیگر تشکیل شده. به وجود آمدن اشکال مختلف حیات بر روی زمین، به تركیب جو بستگی داشته است.

طول یك روز و یك سال بر روی زمین

هر روز روی زمین 23.93 ساعت طول می كشد. یعنی 23.93 ساعت طول می كشد تا زمین یك بار به دور محورش بچرخد (این روز، روز نجومی است). هر سال زمینی 365.26 روز طول می كشد یعنی 365.26 روز طول می كشد تا زمین یك بار دور خورشید بگردد). این زمان سال نجومی نامیده می شود. از آنجایی كه زمین در هر سال و در هر بار چرخشش نمی تواند این دور را كامل كند در هر سال شش ساعت كنار گذاشته می شود و در هر چهار سال یك روز به سال اضافه می شود. این سال كه 366 روز دارد سال كبیسه نامیده می شود. این روز در ایران در پایان سال و در ماه اسفند به سال شمسی اضافه می شود و بنابراین در سال كبیسه اسفند 30 روز دارد. چرخش زمین در طول زمان آهسته تر می شود (حدود یك ثانیه در هر ده سال آهسته تر می شود).

قطر زمین حدود 8000 مایل یا 13000 كیلومتر است. زمین از نظر اندازه پنجمین سیاره منظومه شمسی است (بعد از مشتری، کیوان (زحل)، اورانوس و نپتون).

قطر مشتری كه بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی است 11 برابر بزرگ تر از قطر زمین است. قطر پلوتون كه زمانی كوچك ترین سیاره منظومه شمسی محسوب می شد (پلوتون اینک سیاره کوتوله نامیده می شود) یک پنجم قطر زمین است.

ارسطو (276-194 قبل از میلاد) استادی یونانی بود كه برای اولین بار محیط زمین را تعیین كرد. او سایه ماه در مصر را در میانه تابستان و در چاه های عمیق سین (كه حالا سد آسوان روی رود نیل است) و نیز اسكندریه با هم مقایسه كرد. ارسطو تقریباً فرض كرد كه اشعه خورشید موازی هستند. با دانستن فاصله بین دو مكان، او موقعیت زمین را 250000 استادیا محاسبه كرد. این كه استادیا دقیقاً چه میزان فاصله است نمی دانیم. بنابراین درستی این محاسبه معلوم نیست. اما ظاهراً خیلی به اندازه واقعی نزدیك بوده است. او همچنین به درستی كجی محور زمین و فاصله زمین تا ماه و خورشید را محاسبه كرد.

تصور بیشتر مردم از زمین، یك توپ است كه قطب شمال در نوك و قطب جنوب در كف آن قرار دارد. زمین و سایر سیارات، ماه های بزرگ و ستارگان و در حقیقت بیشتر اشیایی كه در فضا هستند و قطر آنها بزرگ تر از حدود 200 مایل یا 320 كیلومتر است، به خاطر نیروی جاذبه کنار هم هستند. جاذبه، مواد را به طرف مركز اجسام می كشد. ماه های كوچك مثل دو تا ماه های مریخ چنان جاذبه كمی دارند كه گرد نشده اند و ناصاف باقی مانده اند.

خانه ما زمین، آب های شیرین، اقیانوس ها و قاره هایی دارد که بالای سطح دریا قرار دارند

برای بدن های ما پایین، مسیری است كه جاذبه ما را به طرف خود می كشد. آدم ها در هر جایی از سطح زمین كه باشند احساس می كنند كه به طرف مركز زمین كشیده می شوند (چه در ایران باشند و چه در آفریقا). بالا از نظر مردم رو به آسمان است. جاذبه در سیارات و ماه های دیگر هم همین گونه عمل می كند.

زمین كاملاً گرد نیست. چرخش زمین باعث می شود كه میانه اش كه همان استوا است برآمده باشد. قطر زمین از قطب شمال تا قطب جنوب 789983 مایل یا 1271354 كیلومتر است. اما از میان استوا 792641 مایل یا 1275632 كیلومتر است. این تفاوت 26.58 مایل یا 42.78 كیلومتر است. این مقدار فقط 1 به 298 قطر زمین است. این تفاوت به قدری اندک است كه به سادگی نمی توان آن را از فضا تشخیص داد. بنابراین سیاره گرد به نظر می رسد.

همچنین برآمدگی استوا باعث شده که محیط زمین در اطراف منطقه استوا بزرگ تر از قطب ها باشد. محیط اطراف استوا 40075.16 كیلومتر است در حالی كه محیط پیرامون قطب ها فقط 40008.00 كیلومتر است. محیط در جنوب استوا بزرگ ترین محیط زمین است. چنانكه زمین شكل گلابی شكل ملایمی دارد. زمین همچنین كوه ها و دره هایی دارد. اما این اشکال در مقایسه با اندازه زمین به قدری كوچكند كه از فضا زمین صاف به نظر می آید.

زمین مثل همه سیارات منظومه شمسی ما، در مسیری به نام مدار حول خورشید می گردد. زمین حدود 93 میلیون مایل یا 150 میلیون كیلومتر از خورشید فاصله دارد. این فاصله به عنوان یك واحد نجومی (AU) تعریف شده. زمانی كه زمین در نزدیك ترین فاصله اش از خورشید قرار می گیرد، این فاصله پریهلیون نامیده می شود كه اول دی هر سال رخ می دهد. در این زمان زمین به فاصله 91.4 میلیون مایلی یا 147.1 میلیون كیلومتری از خورشید می رسد. یك سال طول می كشد تا زمین یك دور سفر در مدارش را به دور خورشید كامل كند. دورترین فاصله از خورشید آفلیون نامیده می شود كه اول تیر هر سال رخ می دهد. در این زمان فاصله زمین از خورشید 94.8 میلیون مایل یا 152.6 میلیون كیلومتر می شود.

محور زمین از خط عمود تا سطح بیضی 23.45 درجه كج شده. این كجی به ما چهار فصل سال را داده که همان بهار، تابستان، پاییز و زمستان هستند. به خاطر این كه محور كج شده، بخش های مختلف زمین در زمان های مختلف سال به سمت خورشید جهت پیدا می كنند. این موضوع بر مقدار نوری كه از خورشید در هر جهت می رسد تأثیر می گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کجی محور زمین و فصل ها اینجا را كلیك كنید.

در استوا سطح زمین با سرعت 40000 كیلومتر در هر 24 ساعت حركت می كند. این سرعت حدود 1040 مایل در ساعت یا 1670 كیلومتر در ساعت است. این محاسبه با تقسیم محیط زمین در استوا (حدود 24900 مایل یا 40070 كیلومتر) بر تعداد ساعات یك شبانه روز (24 ساعت) به دست آمده. هنگامی كه شما به سوی هر یك از دو قطب حركت می كنید این سرعت به تقریباً صفر كاهش پیدا می كند (این وقتی است كه محیط زمین در عرض های جغرافیایی بسیار زیاد به صفر نزدیك می شود).

زمین با سرعت حدود 30 كیلومتر در ثانیه به دور خورشید حركت می كند. این با سرعت چرخش زمین كه نزدیك به 0.5 كیلومتر در ثانیه است فرق دارد (در عرض جغرافیایی میانی-نزدیك به استوا).

برای كسب اطلاعات بیشتر درباره سرعت زمین اینجا را كلیك كنید.

نوسان دما روی زمین بین127- درجه فارنهایت تا 136 درجه فارنهایت (88- درجه سانتی گراد تا 58 درجه سانتی گراد یا 185 كلوین تا 311 كلوین) متغیر است. سردترین دمای ثبت شده روی قاره قطب جنوب (وستوك در تیر 1983) بوده است. گرم ترین دمای ثبت شده مربوط به قاره آفریقا (لیبی شهریور 1922) بوده است.

اثر گلخانه ای گرما را در جو زمین به دام می اندازد. جو به بعضی از شعاع های اشعه مادون قرمز اجازه می دهد كه مجدداً به طرف فضا فرار كنند. بعضی از این اشعه ها به درون سیاره منعكس می شوند.

نویسنده : نظرات () شنبه چهارم شهریورماه سال 1396 - ساعت 21 و 33 دقیقه و 00 ثانیه

نظرات

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار بازدید سایت

بازدیدهای امروز : نفر
--------------------
بازدیدهای روز قبل: نفر
--------------------
بازدید این ماه : نفر
--------------------
بازدید ماه قبل : نفر
--------------------
تاریخ آخرین بروز رسانی :
--------------------
كل بازدیدها : نفر

محصولات

پشتیبانی